niedziela, 26 marca 2017

O spełnianiu dziecięcych marzeń – „Domek na drzewie” recenzja


Typ gry: Rodzinna; dla poczatkujących
Wiek: 8+ ( w mojej ocenie mniej)
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: max 30 minut
Wydawca: Nasza Księgarnia
Tematyka: budowanie domku na drzewie
Mechanika: card drafting  
Cena: 49,95 zł


               Każdy z nas marzył w dzieciństwie o domku na drzewie. A gdyby tak spełnić nasze dziecięce marzenie?  Masz ochotę na pokój baletnicy? A może jesteś wielbicielem pizzerii? A dlaczego w domu na drzewie nie mogłaby się znaleźć pływalnia? Te i inne marzenia pozwala nam spełnić „ Domek na drzewie” wydawnictwa Nasza Księgarnia.  Czy warto? A może to gra tylko dla najmłodszych? Zapraszam do recenzji.

WYGLĄD I WYKONANIE

Muszę przyznać, że gra jak na swoje nie wielkie rozmiar, jest wykonana bardzo dobrze. Już samo pudełko z pięknie wykonaną grafika (autorem jest Tomek Larek) zachęca do gry. W samym pudełku znajdujemy 72 karty pokoi w 6 różnych kolorach z bardzo fajnymi grafikami. Moja córka uwielbia te grafiki. Ja również. W pudełku znajdujemy również karty zmiany punktacji, budek dla ptaków czy tajnych zadań. Nie mogłoby zabraknąć toru punktacji i znaczników graczy.





ZASADY I PRZEBIEG ROZGRYWKI

Sam wydawca informuje, iż gra jest prosta. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Proste zasady oparte na drafcie kart pozwalają na wprowadzenie tej mechaniki w grach planszowych np. u dzieci czy początkujących graczy.  Każdy gracz z posiadanych na ręku kart wybiera tylko 1 i dokłada do swojego domku. Resztę przekazuje kolejnemu graczowi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Czy można dobudować dowolny pokój? Otóż nie. I tu zaczyna się kombinowanie. Każda dokładana karta musi przylegać do karty w tym samym kolorze. No chyba, że w talii takiej po prostu nie mamy. Co wtedy? Mamy dwie opcje. Albo odrzucamy jedną kartę z ręki i przekazujemy talie dalej, albo dokładamy inną. Trzeba nam również pamiętać o jeszcze jednej ważnej zasadzie. Domek nie może stracić równowagi. Do pilnowania równowagi drzewa służy znacznik żołędzia  pod każdym drzewem. Dołożenie karty z prawej, lewej lub na środku powoduje przesunięcie znacznika. Blokuje on nam możliwość dołożenia karty tam gdzie on się znajduje. Jest to utrudnienie i  początku może to przysparzać najmłodszym trochę frustracji. Jak jesteśmy przy utrudnieniach. Sama gra wprowadza ułatwienie i aż 3 dodatkowe warianty zaawansowane.
W wariancie najłatwiejszym nie są wykorzystywane karty zmiany punktacji. Co pozwala na zagranie nawet w tą grę nawet z 5 latkiem. Warianty zaawansowane:

  • Budka dla ptaków – każdy gracz otrzymuje jedną budkę na grę, a za użycie jej traci punkt, ale nie traci równowagi drzewa
  • Dodatkowe karty zmiany punktacji – dają nam lub pozostałym graczom dodatkowe punkty, ale również pozwalają nie punktować domków danego koloru; wprowadzają trochę negatywnej interakcji
  • Karty tajnych zadań – dają dodatkowe punkty









Sama gra co rundę jest podzielona na 3 części: ranek, południe i wieczór. Budujemy nasz domek przez 5 rund.

Domek jest bardzo dynamiczną grą. Czas rozgrywki maksymalnie do 30 minut. Gra dzięki losowości ( nigdy nie wiemy jakie karty będziemy mieć na ręku) i dodatkowym wariantom daje nam dużą dawkę regrywalności. Gra sprawdza się w składzie 2-osobowym  jaki 4- osobowym. Oczywiście im więcej osób tym trudniej.  



PODSUMOWANIE

„Domek na drzewie” to  dobra gra rodzinna albo łatwa gra na wprowadzenie w planszówki. Tematyka gry jest przyjemna, ale nie banalna. Nie znam osoby, która nie chciałaby obudzić w sobie swojego wewnętrznego dziecka. Przyjemna i lekka, ale wymagająca myślenia  świetnie sprawdzi się u najmłodszych, ale i nieco starszych pociech. Pięknie ilustrowana co zachęca do grania. Krótki czas rozgrywki, bo maksymalnie 30 minut.


MOJA OCENA:

„Domek na drzewie” od kiedy dostaliśmy ją od cioci Estery jest naszym domowym hitem. Może nie naszym, ale na pewno naszej córki. Codziennie maltretuje domek. Bardzo fajne jest to, że możemy wprowadzać utrudnienia gdy widzimy, że gra staje się za łatwa dla dziecka. Moja córka ma 5 lat i daje sobie radę.  Myślę, że jest to najlepsza rekomendacja.

My „Domkowi na drzewie” dajemy 8/10.


PLUSY:
·         łatwe zasady
·         dobrze wykonane komponenty
·         fajna mechanika
·         krótki czas gry


MINUSY:

·         a muszą jakieś być ;)

1 komentarz:

  1. Spotkałem się w trakcie gry z niewyjaśnioną regułą, czy można położyć następny pokój np na 4 piętrze kiedy 3 jest jeszcze nie do końca skompletowany?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

O spełnianiu dziecięcych marzeń – „Domek na drzewie” recenzja

Typ gry: Rodzinna; dla poczatkujących Wiek: 8+ ( w mojej ocenie mniej) Liczba graczy: 2-4 Czas gry: max 30 minut Wydawca: N...